Boards

Bluegrass Area Development District
2017 Citizen Advisory Committees
Natural Resources & Environmental Protection:
Robert Hewitt

Tourism, Historic Preservation & Recreation:     
Joy Jeffries       
Ann Northcutt
      
Homeland Security       
Kevin Hutcherson
      
Development Advisory                                
Terri Bradshaw, CCEIDA (KCDC)
 
Human Services Advisory                    
Marchelle Jenkins, Council on Aging
Brittany Parker

Regional Transportation Committee
Robert Hewitt  
                                                   
Capital Development Committee
 

Members by order include:
Franklin County Judge/Executive
Mayor of Frankfort
Executive Director, Capital Plaza Operations
Secretary, Finance & Administration
Commissioner, Department of Travel Development
Secretary, Education, Arts, & Humanities
Secretary, Tourism Development
Frankfort/Franklin County Tourism Chair
Citizen At-Large, by County Judge/Exec. (Jill Robinson)
Citizen At-Large, by Mayor

 
Capital Community Economic/Industrial Development Authority
dba Kentucky Capital Development Corporation
 
Rex Fowler      
Danny Willis     
Dave Weller     
 
 
Chamber of Commerce, Frankfort Area
Judge/Executive Huston Wells
 

Ethics Commission, Franklin County
     
Lyda Phillips     
Rodney Simpson    
Greg Gaby    

 
Extension Agency, Franklin County
Jan Wright     
Myron Moore  
Rodney Bennett    
William Bradley    
Sherron Jackson    
Connie Trainer     
 
 
Health, Franklin County Board of 
 
County Judge/Executive   
Richard Tanner    
 
Industrial Development Authority, Franklin County
 
 
 
Max Allen     
Danny Garland    
Pat Badgett     
Rick Pogrotsky     
David R. Harrod    
Joe C. Rudder     
 
 
Paul Sawyier Library Voting Board
 
Dr. John Bator     
Patty Crittenden    
Gretchen Gillig    
Robert Kellerman    
Natalie Wilkerson  
 
Planning Commission, Frankfort/Franklin County
 
Joyce Honaker     
James D. Nickell
Charles Stewart    
Keith Lee     
Robert Roach     
 
 
Resource Office for Social Ministries (ROSM)
Marti Booth     
 
Tax Assessment Appeals Board, Franklin County
Mary Taulbee 
William “Maurice” Brown   
Mayor 3-year Appointment: Taylor Marshall
 
Tourist and Convention Commission, Frankfort/Franklin County
Sonia Sanders     
Gary Burke     
Phyllis Liebman    
Barry Kaderi
Jarrod Ross 
Marc Stone     
 
Elkhorn Water District
Steve Mika     
Abner  J. Lipps     
Michael F. Dudgeon, Jr.   
 
 
Farmdale Water District
 
Craig Blanton        
Clifford Toles     
Yvonne Hill-Poole  
 
   
Peaks Mill Water District
Lee Troutwine     
Church Quarles    
Benjamin Webster Fannin  
 
U.S. 60 Water District
Hobart Hearn     
Robin Hill
    
 
FARMDALE SANITATION DISTRICT BOARD
 
Denis G. King
Joy Peach
Allan Alsip     
 
Zoning Adjustments, Frankfort/Franklin County Board of
Mitch Buchanan    
Johnny R. Keene    
Ashley Morgan
 
Board of Directors of Franklin County Humane Society
Ashley Freire